Jméno
Příjmení
E-mail
Heslo
Heslo (znovu)
Souhlasím s pravidly a obchodními podmínkami

Provedením registrace (viz bod 3 všeobecných obchodních podmínek) zákazník uděluje poskytovateli souhlas se zpracováním jeho dobrovolně poskytnutých osobních údajů v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a souhlasí s využitím těchto údajů poskytovatelem.

> Home > Články > Ostatní > Horolezectví

Jaroš chce po Annapurně dobýt i poslední osmitisícovku K2

Jaroš chce po Annapurně dobýt i poslední osmitisícovku K2
Radek Jaroš a Honza Trávníček už se mohou smát, ale na Annapurně jim šlo i o život | Autor fotografie: sportimage.cz / Ladislav Adámek

31

Radek Jaroš má úspěšně za sebou i třináctý korálek do náhrdelníku vystoupaných osmitisícovek. Do zkompletování obdivuhodného výkonu výstupů na vrcholy všech čtrnácti velikánů bez použití kyslíkové bomby chybí už jen jedna jediná, zato obávaná a velmi těžká K2. Na tiskové konferenci v restauraci Skořepka v Praze připomněl nástrahy a strasti s cestou na vrchol Annapurny, ze které se vrátil s různými šrámy na těle.

Strašná zima, vítr, padající šutry, málo sněhu a ledové plotny Jarošovi s Trávníčkem znemožnili první odhady výstupu. "Zabalili jsme to na Lhotse po třech dnech marného boje vyjít z tábora 6400 m do tábora ve výšce 7000 m a sestoupili do basic campu a do města. Začala nám dovolená. Dva tři dny na loďce, klídek a pohoda," vysvětlil přerušení expedice Jaroš.

Po klidech volna horolezci znovu absolvovali přesun do základního tábora. Následovala potřebná aklimatizace a přesuny do výškových táborů.

Finální výstup byl naplánován na šestého května. "Ve finálním pokusu jsme spali ve dvojce a o půlnoci padla lavina, koukali jsme na ni ze stanu a tlakovka nás trochu rozhodila. Ráno jsme koukali jak lavina vymetla cestu pro výstup, museli jsme přes laviniště a rozhodnout se kudy jít. Je tam i stará francouzská cesta, která vybízela k lehčímu pokrčování. Ale my šli vlevo podle plánu. Bohužel jsme se pak dozvěděli, že na francouzské trase to smetlo horolezce z Maďarska, který to nepřežil," s mrazením v zádech dodal třináctinásobný osmitisícovkař.

Výstup začal šestého května v devět večer a po dlouhých dvanácti hodinách se vydařil. Po několika traverzech a ústupcích z plánu si mohl Jaroš na Annapurně spokojeně oddechnout. "Mám to! Je to obrovská úleva, radost a štěstí. Sedl jsem si obkročmo na vrchol, z obou stran tři kilometry díra a sledoval to kolem. Nafotil pár fotek a byl jsem moc spokojený," doplnil spokojeně Jaroš.

Vrchol Annapurny i pro Trávníčka

Dvě hodiny po Jarošovi se na vrchol Annapurny podíval i partner v expedici Honza Trávníček. "V jednu chvíli při bouřce jsem málem přišel o vše. Zdržel jsem se o sedm hodin z výstupu mezi druhým a třetím táborem za Radkem. Bylo to dost na hlavu. Zima a vítr mi narušili slušně psychiku. Nakonec jsem to dal a díky povzbuzování od Radka jsem se mohl na chvilku rozhlédnout i z vrcholu. Neuvěřitelné, myslel jsem, že se mi to už nepodaří, pár set metrů od vrcholu mi to nešlo, ale nyní si to už vychutnávám," přidal pocity z výstupu na jedinečnou Annapurnu druhý český horolezec.

Oba však za splněný sen zaplatili různými šrámy. Nejvíce postižený byl Radek Jaroš, který měl omrzliny prstů na nohou. "Myslím že dva prsty to odnesou. Alespoň se mi do bot vejde více záhřevných pytlíků," zlehčil své zranění Jaroš.

Nezbývá než poslední navléknutí korálku a tou je K2. Radek Jaroš by chtěl po uzdravení a pokud půjde vše podle plánu vyrazit na expedici v roce 2013 s Honzou Trávníčkem a Petrem Maškem. "Zvolím ale jinou cestu než na mých čtyřech dosavadních pokusech. Návětrná strana se zdá být lepší hlavně z pohledu počasí, které mne už potrápilo v minulosti," potvrdil brzký pokus o výstup na K2.

red

Komentáře k článku (0) vložit komentář ukázat komentáře
Jméno
Nadpis
Komentář

Související články

Sportovkyně roku Hejnová je zraněná, přijde o halovou sezonu
5

Sportovkyně roku Hejnová je zraněná, ...

Při sobotním tréninku v atletické hale na Strahově mistryně ...   celý článek

Kvitová a Štěpánek přejeli Španěly na Hopman Cupu
29

Kvitová a Štěpánek přejeli Španěly na ...

Skvělým způsobem vstoupili do nové sezony 2014 Petra Kvitová ...   celý článek

Hejnová suverénní vítězkou v anketě Sportovec roku
19

Hejnová suverénní vítězkou v anketě ...

Atleti vládnou tuzemskému sportu. Vítězkou 55. ročníku ...   celý článek

Berdych a Štěpánek: Využili jsme zkušenosti a dopsali příběh
18

Berdych a Štěpánek: Využili jsme ...

Radek Štěpánek a Tomáš Berdych si po obhajobě vítězství v ...   celý článek

Nejčtenější články

Ledecká bude dál závodit na snowboardu i lyžích
18

Ledecká bude dál závodit na snowboardu i ...

Minulý měsíc oslavila sněhová obojživelnice Ester Ledecká ...   celý článek

Jiří Kalus: Triatlon je pro mě životní styl
16

Jiří Kalus: Triatlon je pro mě životní ...

Sluníčko hřeje a jaro klepe na dveře. To je znamení, že ...   celý článek

Dcera slavných atletů „sledovala“ s rodiči Novinářskou laťku
17

Dcera slavných atletů „sledovala“ s ...

Nejmladším „divákem“ Novinářské laťky v obchodním centru ...   celý článek

Golfovým žebříčkům v roce 2012 kraluje Filip Mrůzek
1

Golfovým žebříčkům v roce 2012 kraluje ...

Všechny žebříčky Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2012 patří ...   celý článek